Od A do Z – franczyza w pigułce

Prawdopodobnie spotkałeś się już kiedyś w swoim życiu z terminem ,,franczyza”, ale jeśli nadal nie wiesz, czym konkretnie jest ten model biznesowy, to najwyższa pora dowiedzieć się nieco więcej na ten temat. Dlaczego? Jednym z głównych powodów jest to, że ten rodzaj prowadzenia własnej działalności święci triumfy na całym świecie. Wystarczy pomyśleć o najpopularniejszych sieciach fast-foodowych. Czy mówią Ci coś nazwy McDonald’s, Pizza Hut czy Subway? Z pewnością tak! Tym, co je łączy jest właśnie prowadzona działalność na zasadzie franczyzy. Ty też możesz zostać franczyzobiorcą i rozpocząć swoją przygodę z Sushi World.

Czym jest franczyza?

Franczyza jest popularnie rozumiana jako model biznesowy, ale faktycznie jest to bardziej forma marketingu i dystrybucji. Składa się ona z dwóch podstawowych podmiotów, czyli franczyzodawcy i franczyzobiorcy. Pierwszy z nich przyznaję prawo do prowadzenia działalności gospodarczej na wzór swojego systemu biznesowego. Oznacza to, że franczyzobiorca może pełnoprawnie korzystać ze znaków towarowych i identyfikacyjnych, a także reklamy w środkach masowego przekazu. Dzięki tak stworzonej umowie partnerskiej obydwie strony uzyskują wymierne korzyści przy minimalizowaniu kosztów.

Dzielenie się marką to dla franczyzobiorcy forma inwestycji. Pod znaną marką może on bowiem wypromować swój własny, dochodowy biznes. Rozpoczęcie sprzedaży produktów lub świadczenia usług w tym systemie jest dużo łatwiejsze, bo konsumenci dobrze znają markę z kampanii reklamowych czy też z szyldów na ulicy. Franczyzę powszechnie uważa się za jedno z pewniejszych rozwiązań, jeśli chodzi o przepis na sukces.

Najważniejsze zalety franczyzy

Franczyza niesie za sobą wiele zalet, które być może nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Prowadzenie biznesu od zera jest jednak bardzo wymagające dla młodego przedsiębiorcy. Aby cokolwiek osiągnąć, najczęściej stosuje się metodę prób i błędów, która może być wyniszczająca dla firmy, o ile nie mamy wystarczająco dużego budżetu.

Jeżeli zaś zdecydujemy się na franczyzę, to w łatwy sposób unikniemy wielu kosztownych pomyłek. Dzięki umowie partnerskiej otrzymujemy w swoje ręce model biznesowy, który niejednokrotnie sprawdził się i przyniósł do tej pory ogromne zyski. Nie ma żadnego powodu, aby sądzić, że w Twoim przypadku będzie inaczej. Nie musisz nawet posiadać doświadczenia biznesowego. Zaczynając od postaw otrzymasz szkolenie, które pomoże Ci zrozumieć jak działa cały proces oraz podstawy biznesu. Dodatkowo otrzymujesz wsparcie osób, które od lat są w tym biznesie i znają go od podszewki.

Koszty marketingu spadają praktycznie do zera, bo możesz korzystać z ogólnopolskich reklam. W konsekwencji tego już od początku działalności możesz konkurować z dużymi firmami bez wykorzystywania dużych nakładów finansowych. Gdybyś prowadził niezależne przedsiębiorstwo, bez wsparcia sieci franczyzowej mógłbyś jedynie pomarzyć o takiej możliwości.

Odpowiednie wykorzystanie rozpoznawalności marki i kapitału ludzkiego wpływa na szybkość wzrostu gospodarczego, a także na zwiększoną rentowność. Dzięki temu zarówno Ty, jak i franczyzodawca uzyskacie korzyści, więc jest to sytuacji typu win-win

Czy franczyza jest opłacalna?

Wiele osób rozpatruje ten model biznesowy jako inwestycje pieniężną, ale franczyza to coś więcej niż sam zainwestowany kapitał. Jako właściciel będziesz musiał zaangażować się w projekt z całych sił, aby ostatecznie udało się osiągnąć wymierne korzyści. Inwestujesz więc oprócz pieniędzy swój czas i pracę w konkretny pomysł na biznes.

Jeżeli zaangażujesz się w to na sto procent, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że odniesiesz sukces. Dzięki rozpoznawalności marki nie będziemy mieli problemów z uzyskaniem pierwszych stałych klientów, a stąd już niedaleka droga do rozkręcenia biznesu i w konsekwencji wysokich zarobków.

Franczyza działa na podstawie rozwiązań, które sprawdziły się już w przeszłości, więc sam start będzie dla Ciebie dużo łatwiejszy. A warto wspomnieć, że dla większości przedsiębiorstw decydujące są właśnie pierwsze miesiące działalności. To właśnie od nich zależy czy biznes się utrzyma. Z profesjonalnym wsparciem i zapleczem masz na to zdecydowanie większe szanse. Z całą pewnością warto spróbować swoich sił jako franczyzobiorca, ponieważ jest to stosunkowo opłacalny model biznesowy dla młodych przedsiębiorców.

Log In