Wejście w biznes franczyzowy – na czym to polega?

Nie da się ukryć, że większość z nas słysząc o sieciach franczyzowym ma przed oczami głównie restauracje szybkiej obsługi, czy niewielkie osiedlowe sklepiki. Okazuje się jednak, że franczyza to przede wszystkim ogromna liczba korzyści, a także ogromne możliwości rozwoju. Niemniej jednak franczyza w naszym kraju na samym początku nie była tak popularna, jak np. u naszych zachodnich sąsiadów. Wiele osób obawiało się wejścia w biznes franczyzowy, a za główny powód można wskazać tu niewystarczającą wiedzę na temat tego modelu biznesowego. Obecnie jednak franczyza zyskuje coraz to większe grono zwolenników. Na czym więc polega wejście w biznes franczyzowy?

Podstawowe zasady współpracy w biznesie franczyzowym

Okazuje się, że franczyza to nie tylko sprzedaż prawa do wykorzystania i używania logo sieci i jej znaku towarowego. Franczyza to znacznie więcej, gdyż jest to cały system sprawnego prowadzenia biznesu. Co jednak w tym pojęciu oznacza samo słowo system? Jest to zbiór zasad, które musi zrozumieć franczyzobiorca, by osiągnąć taki sam sukces jak franczyzodawca. Jakie są więc podstawowe zasady, które należy przestrzegać i zrozumieć, przy wejściu w biznes oparty na zasadzie franczyzy? Otóż:

✅ to franczyzodawca jest prawnym właścicielem znaku towarowego;
✅ franczyzodawca przetestował i opracował strategię biznesową, a przestrzeganie jej zasad jest drogą do sukcesu franczyzobiorcy;
✅ franczyzobiorca prowadzi swój punkt pod szyldem franczyzodawcy, jednak wciąż jest niezależnym przedsiębiorcą- zarabia na zysku z działalności;
✅ franczyzobiorca musi sfinansować inwestycję w otwarcie punktu, a także zakup towaru, jest on także właścicielem mienia, które znajduje się w jego punkcie;
✅ obowiązkiem franczyzobiorcy jest uiszczenie opłaty licencyjnej i comiesięcznej opłaty franczyzowej;
✅ franczyzobiorca może określić ceny towarów i usług w swoim punkcie, a jego zysk będzie zależał od wysokości obrotu, a także od ustalonej marży;
✅ franczyzobiorca może wpływać na różnorodność asortymentu;
✅ umowa franczyzy reguluje zadania i obowiązki, jakie mają względem siebie podmioty gospodarcze.

Wejście w biznes franczyzowy jako bezpieczne forma własnej działalności

Wejście w biznes franczyzowy, często określane jest mianem bezpiecznego startu na danym rynku. Franczyzobiorca co prawda musi zainwestować, jedna nie jest wymagany spory kapitał, jak w przypadku tradycyjnego otwarcia swojej własnej działalności.

Dodatkowo franczyzobiorca otrzymuje niezbędne know-how, które określa sposób, w jaki franczyzodawca odniósł sukces na rynku. Zalicza się do tego: rodzaj asortymentu, wystrój lokalu, a także pewne standardy obsługi klienta. Co więcej, wejście w biznes franczyzowy dla przedsiębiorcy oznacza rozpoczęcie działalność pod szyldem marki, która już zdobyła uznanie w oczach klientów i która zyskała sobie ich sympatię. Nie musi się on również martwić o strategię marketingową, a także może korzystać z preferencyjnych warunków dostaw od zaufanych dostawców. Ta forma prowadzenia biznesu daje więc ogromne zaplecze, z którego garściami mogą czerpać franczyzobiorcy.

Okazuje się, że nie muszą oni nawet posiadać ogromnego doświadczenia w handlu, czy w prowadzeniu lokalu gastronomicznego. Mogą oni bowiem skorzystać z kursów i szkoleń, które przygotowane są przez franczyzodawcę. Co więcej, może on oprzeć swój model prowadzenia biznesu na sprawdzonym schemacie, dzięki któremu to właśnie franczyzodawca osiągnął wymierny sukces na rynku.

Poza tym, przez cały okres prowadzenia własnej działalności, pod szyldem znanej marki, nawet początkujący przedsiębiorcy mogą czuć się bezpiecznie, gdyż konsekwentnie będą oni otrzymywali wsparcie i profesjonalną pomoc od franczyzodawcy. W efekcie czego oba podmioty gospodarcze, dzięki współpracy na zasadzie franczyzy, mogą liczyć na ogromne korzyści i rozwój biznesu.

Log In