Poszukiwania najlepszej franczyzy dla siebie warto rozpocząć od analizy własnych kompetencji i predyspozycji. Najlepszy biznes franczyzowy to taki, który jest zgodny z wiedzą i zainteresowaniami przedsiębiorcy. W jaką franczyzę powinieneś zainwestować? Zapoznaj się z najważniejszymi kwestiami i odpowiedz na poniższe pytania, które pomogą Ci dokonać mądrego wyboru.
Co chciałbym robić?
Marzysz o założeniu pierwszego własnego biznesu i szukasz pomysłu na firmę? Na początku należy zastanowić się nad swoimi umiejętnościami i atutami. Chociaż wielu franczyzodawców nie wymaga doświadczenia, to staż pracy w konkretnej branży może być bardzo pomocny. Posiadana wiedza (teoretyczna i praktyczna) może okazać się sporym ułatwieniem zwłaszcza na początku działalności. Wybrałeś już branżę i masz pomysł na firmę? Nie zapomnij o analizie popytu na dany rodzaj towaru lub usługi oraz sprawdzeniu, jak wygląda otoczenie rynkowe i konkurencja.
Czy nadaję się na franczyzobiorcę?
Franczyzodawca każdorazowo ocenia potencjał przyszłego franczyzobiorcy. Czym powinien się cechować odpowiedni kandydat? Franczyzodawcy szukają osób zaangażowanych, którym zależy na prowadzeniu biznesu. Z pewnością przyda się dobra znajomość branży, konkurencji i lokalnego rynku. Kolejnym atutem będzie samodzielne zaproponowanie lokalizacji nowej placówki. Franczyzodawca obowiązkowo zweryfikuje Twój wybór, ale na pewno doceni zaangażowanie.
Gdzie znajdę oferty franczyzodawców?
Oferty współpracy w ramach franczyzy znajdziesz przede wszystkim w internecie i prasie branżowej. Wybierz kilka najbardziej interesujących ofert w branży, która Cię interesuje, a następnie porównaj je biorąc pod uwagę kwestie takie jak:
- doświadczenie rynkowe,
- liczba jednostek własnych składających się na sieć franczyzową,
- wysokość kosztów inwestycji i pozostałych opłat,
- rentowność biznesu,
- zakres udzielanego przez franczyzodawcę wsparcia.
Odpowiedzi na najważniejsze pytania najlepiej uzyskać podczas osobistego spotkania.
Jak sprawdzić wiarygodność franczyzodawcy?
Przed rozpoczęciem współpracy postaraj się zweryfikować licencjodawcę. Sposobem na sprawdzenie wiarygodności uzyskanych od franczyzodawcy informacji jest wizyta w pozostałych jednostkach danej sieci franczyzowej. Odwiedzając inne punkty franczyzowe możesz sprawdzić jak działają, porozmawiać z właścicielami, zapytać o jakość współpracy z centralą firmy i zakres otrzymywanego wsparcia oraz ewentualne zastrzeżenia.
Ile kosztuje współpraca z franczyzodawcą?
Kolejnym, niezwykle istotnym czynnikiem, o którym nie można zapomnieć są finanse. Weryfikacja ofert franczyzowych odbywa się bowiem także pod względem finansowym. Wybierając franczyzę musisz posiadać wystarczającą sumę pieniędzy w postaci zebranego kapitału lub kredytu bankowego, konieczną w celu:
- poniesienia wydatków inwestycyjnych – remont, urządzenie i wyposażenie lokalu, a także zakup towaru niezbędnego do uruchomienia działalności,
- zapewnienia rezerwy finansowej.
Z racji tego, że żaden biznes nie przynosi od razu dochodów należy zabezpieczyć środki finansowe w formie rezerwy, niezbędnej w celu pokrycia kosztów stałych (czynsz, wynagrodzenia, media, zatowarowanie) i nieprzewidzianych wydatków.
Ile zarobię?
W zależności od tego, czy biznes franczyzowy będzie Twoim podstawowym, czy dodatkowym źródłem dochodu, określ wymaganą kwotę miesięcznych zarobków. Franczyzodawca przedstawi Ci rentowność biznesu i sam zdecydujesz czy warto w niego zainwestować.
Co sprawdzić w umowie franczyzowej?
Jeśli wybrałeś już najlepszą dla siebie franczyzę i druga strona jest również zainteresowana współpracą, to kolejnym krokiem będzie weryfikacja umowy franczyzowej. Przed jej podpisaniem koniecznie zapoznaj się z treścią i przeanalizuj każdy szczegół. Poproś franczyzodawcę o czas na zapoznanie się z umową i jeśli będzie taka potrzeba, skonsultuj się z doradcą lub prawnikiem.
Dokument musi być przede wszystkim zgodny z obowiązującymi przepisami. W umowie powinny znaleźć się wszystkie ważne informacje dotyczące między innymi kosztów przystąpienia do systemu franczyzowego czy kwestii rozwiązania umowy. Jeśli wszystko się zgadza podpisz umowę i zacznij zarabiać na siebie.