Osoby chcące rozpocząć własną działalność spotykają z początku z różnymi problemami. Jaką branżę wybrać, jak zacząć, jakie koszty trzeba będzie ponieść. Dla osób, które nie są pewne tego, w jakim kierunku chcą iść w zakładaniu swojej firmy z pomocą przychodzą franczyzodawcy. Jest to pewniejsze rozwiązanie i jedna z lepszych dróg do wyższych zarobków. Na czym polega franczyza? Co trzeba wiedzieć przed podpisaniem umowy franczyzowej?
Spis treści:
Czas czytania: około 5-6 minut.
Co to jest franczyza?
Najprościej mówiąc, jest to system sprzedaży towarów i usług polegający na współpracy dwóch przedsiębiorców, franczyzodawcy i franczyzobiorcy. Dzięki podpisaniu umowy franczyzowej, franczyzobiorca ma możliwość z korzystania z nazwy, logo, całego know-how firmy oraz z pomocy handlowej i technicznej w zamian za stosowną gratyfikację. Udostępnianie franczyzy pozwala przedsiębiorcom rozszerzać działalność na inne regiony, a nawet na całą Polskę lub za granicę.
Rodzaje franczyz
Wyróżnia się następujące rodzaje franczyz:
- franczyza dystrybucyjna;
- franczyza usługowa;
- franczyza handlowa;
- franczyza dystrybucji produktów;
- franczyza koncepcji działalności;
- franczyza bezpośrednia;
- franczyza wielokrotna;
- master franczyza.
Najpopularniejszym rodzajem franczyzy w Polsce jest franczyza usługowa i handlowa, np. sieć sklepów Żabka, czy Carrefour.
Co musisz wiedzieć – najważniejsze informacje
Jeśli już się zdecydowałeś rozpocząć działalność jako franczyzobiorca musisz wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego franczyzodawcy, jeszcze przed podpisaniem umowy.
Najważniejszym aspektem będzie dokładne zastanowienie się nad tym, jaki rodzaj usług chcemy oferować przyszłym klientom. Nasze preferencje oraz możliwe umiejętności oczywiście warto wziąć pod uwagę, jednak powinniśmy się kierować przede wszystkim możliwą wysokością przyszłych zarobków. Następnym krokiem będzie zapoznanie się z potencjalnym popytem na dany produkt w Twoim regionie. Nie kieruj się tutaj tylko informacjami od swojego franczyzodawcy. Zapoznaj się również z opinią konkurentów.
Przygotowanie odpowiedniej ilości zapasowych środków finansowych pomoże Ci w ewentualnych kosztach dodatkowych oraz przygotuje Cię na początkowe zaciśnięcie pasa w pierwszych miesiącach działalności. Nie ryzykuj jednak utraty całego Twojego majątku. Podpisanie umowy zabezpiecza Cię w pewnych kwestiach, nigdy jednak nie eliminuje zagrożenia w 100%.
Kolejną kwestią jest dokładny wywiad przeprowadzony z franczyzodawcą. Ważnymi kwestiami, na jakie powinien udzielić Ci odpowiedzi są:
- całkowita kwota Twojej inwestycji,
- wysokość opłaty wstępnej, jak i ilość oraz wysokość opłat wnoszonych podczas współpracy (opłaty bieżące oraz wpłaty na fundusz marketingowy),
- Twoich przewidywanych dochodów oraz informacji ilu franczyzobiorców osiągnęło taki przychód,
- zakresu pomocy Tobie przysługującej,
- doświadczenia w prowadzeniu biznesu,
- aktualnej liczby działających placówek,
- warunków przedłużenia oraz rozwiązania umowy,
- okres obowiązywania umowy,
- warunków, w jakich możesz przenieść odpowiedzialność i obowiązki wynikające z umowy, na osobę trzecią,
- liczby rozwiązanych oraz aktualnych umów franczyzowych,
- oraz ewentualnych spraw sądowych, w których jedną ze stron jest franczyzodawca.
Aby mieć pewność co do słuszności tej decyzji należy przeanalizować odpowiedzi franczyzodawcy na te kwestie. W przypadku gdy nie chce udzielić nam odpowiedzi na te pytania lub ich część, powinniśmy zastanowić się nad ewentualną zmianą potencjalnego franczyzodawcy. Podjęcie się prowadzenia działalności wymaga poświęcenia jej dużej ilości czasu oraz zaangażowania.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu takiej działalności powinniśmy mieć pewność, że dysponujemy wystarczającą ilością czasu, który możemy poświęcić oraz chęci do pracy na wysokich obrotach. Szczególnie ważne jest pierwsze parę pierwszych miesięcy od rozpoczęcia własnej działalności, które często przynoszą więcej strat niż korzyści.